Skip to content Skip to footer
Dr. Osman Uyar

Tüp Mide

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi, Mide Küçültme) ameliyatı tüm dünyada ve ülkemizde en sık yapılan obezite ameliyatıdır. Tüp mide ameliyatı midenin yaklaşık %80’inin çıkarıldığı bir ameliyattır. İkinci olarak mide fundusundan (üst kısmından) salgılanan Ghrelin hormonu miktarı azalmaktadır. Bu hormon seviyesinin düşmesi iştahı azalmaktadır. Tüm bunlar hastaların kilo vermesini sağlamaktadır.

 

Dr. Osman Uyar

Tüp Mide Mi? Mide Bypass Mı?

Obezite tedavisinde kişiye en uygun ameliyatın seçimi oldukça önemlidir. Seçilmesi gereken tedavi kişiye özel olmalıdır. Ameliyat tipi seçilirken diyabet, reflü gibi ek hastalıklar varlığı etkili olmaktadır. Ek hastalığı olmayan hastalarda ilk olarak tüm dünyada tüp mide ameliyatı tercih edilmektedir.

Kaç Kilo Veririm?

Ameliyat tipine bağlı olarak değişmekle birlikte obezite ameliyatı sonrasında hastalar fazla kilolarının %60-90’ını verebilirler. Kişiden kişiye ve yapılan ameliyatların tipine göre verilen kilo miktarı değişkenlik göstermektedir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Ameliyat kapalı (Laparoskopik) olarak yapılmaktadır ve ortalama 60-90 dk sürmektedir.

Çok Ağrım Olur Mu?

Ameliyat kapalı (Laparoskopik) olarak yapılmaktadır ve ortalama 60-90 dk sürmektedir.

İşime Ne Zaman Başlarım?

Masabaşı bir işte çalışıyorsanız işinize ameliyattan 7 gün sonra başlayabilirsiniz. Efor gerektiren bir işiniz varsa bu süre genelde 15 gündür.

Kontrol Gerekir Mi?

Ameliyat sonrasında belirli aralıklarla kontrollere gelmeniz ve bazı testleri yaptırmanız uygun olmaktadır. Ameliyat olduğunuzda sizi ailemizin bir parçası olarak görürüz. Unutmayın başarı ekip işidir. Ekibimizle size yardımcı olmaktan keyif alırız.

Ameliyat Sonrasında Nasıl Beslenmem Gerekir?

Meraklanmayın biz sizin için herşeyi planlıyor öyle evinize gönderiyoruz. Ameliyat sonrasında hastalarımıza özel bir beslenme programı başlanır. Kabaca ilk 15 gün sadece sıvı diyet, takip eden 15 günde püre diyeti ve 1.ayın sonunda normal gıdaya geçilir. Ameliyat sonrasında yapılan ameliyata göre değişmekle birlikte protein desteği ve vitamin desteği başlanmaktadır.

Konuyla İlgili Bize Ulaşın!

Sağlığınız
Bize Emanet

Adres

Özel Grandmedical Hastanesi
Güzelyurt Mah. 19 Mayıs Bulvarı
No:4 Yunusemre / Manisa

İletişim

[email protected]
+90 542 287 88 17

Sağlığınız
Bize Emanet

Adres

Özel Grandmedical Hastanesi
Güzelyurt Mah. 19 Mayıs Bulvarı
No:4 Yunusemre / Manisa

İletişim

[email protected]
+90 542 287 88 17

Bu sitedeki bilgiler asla bir doktor muayenesinin yerine geçmez. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Dr. Osman Uyar © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.